TJ Miroslav, z.s. - Oddíl národní házené

Z historie

Národní házená v Miroslavi

 

Tento ryze český sport zapustil hluboké kořeny také v Miroslavi.

Podle neoficiálních zpráv spadá datum založení národní házené, dříve česká házená, do roku 1948.

Průkopníkem této hry v Miroslavi byli učitelé základní školy pan František Trubelík a Josef Volejník. Velkou mírou se o propagaci tohoto sportu zasloužil počátkem 50. let pan Přemysl Bartoš a Zdeněk Kuba.

Pod vedením pana Kuby byl zaznamenán první úspěch již v roce 1956, když se mladší dorostenky staly přebornicemi ČSR. Toto družstvo potom pokračovalo v úspěšné činnosti postupem do II. ligy žen a v roce 1961 postupem do I. ligy žen. Po rozpadu tohoto úspěšného týmu byla činnost národní házené zaměřena hlavně na mládežnické týmy.

Vrcholem soutěžení žákyň, a to jak mladších, tak starších, byla druhá polovina 80. let, kdy tato družstva totálně ovládla krajské soutěže a reprezentovala Jižní Moravu na přeboru ČSR.

V 90. letech bylo obnoveno družstvo žen, které se několikrát po vítězství v Jihomoravské oblasti, zúčastnilo kvalifikace do I. ligy žen.

Několik dalších let došlo ke stagnaci celé miroslavské házené, kdy fungovalo jen družstvo žen, a žákovská družstva se potýkala s nedostatkem hráčů.  Zlom nastal v roce 2008, kdy bylo městem vybudováno a předáno do užívání TJ Miroslav víceúčelové hřiště. Tudíž vzniklo nové zázemí a dobrý předpoklad pro to, aby byla vytvořena nová základna mladých házenkářek. Ještě tentýž rok začaly první tréninky mladších žaček a v sezóně 2009/2010 se děvčata poprvé přihlásila do oficiální soutěže. Již další sezónu se děvčata umístila na 2. místě jihomoravského přeboru a tím si zajistila účast na Poháru ČR v Plzni. Ani v dalších letech tomu nebylo jinak a tím začalo úspěšné období miroslavské házené v žákovských soutěžích.  Úspěšný tým mladších žaček dosáhl vrcholu v sezóně 2011/2012, kdy na Poháru ČR v Přešticích obsadily 2. místo. Poté se tyto hráčky přesunuly do starší kategorie a pod vedením stejných trenérek, Kamily Hanzelové a Michaely Jeřábkové, pokračovaly v úspěšné činnosti.

  • 2012/2013 2.místo v Jihomoravském kraji
  • 2013/2014 2. místo v Jihomoravském kraji, účast na Poháru ČR v Žatci - 5.místo, zde děvčata získala  6 bodů jako tým z Litvínova na 3.místě, ale bohužel měly horší skóre)
  • 2014/2015 
  1. Halové mistrovství ČR v Litvínově - 3.místo
  2. Superpohár ČR v Chomutově - 2.místo – tento turnaj se koná jedenkrát za 5let a účastnit se ho mohou jen vybrané hráčky
  3. 1. místo v Jihomoravském kraji - účast na Mistrovství ČR v Krčíně - 4. místo                                                                                                                                                        

Postupem stávajících mladších hráček do starších, ale úspěšné výsledky mladších žákyň neskončily. Aby tento sport v Miroslavi nezanikl, ujaly se trénování mladších žaček Lucie Hajznerová a Ivona Vančurová. A vězte, že se toho chopily stejně dobře jako předešlé trenérky.

  • 2012/2013 3. místo v Jihomoravském kraji, účast na Poháru ČR v Tymákově – 5. místo
  • 2013/2014 1. místo v Jihomoravském kraji, účast na Mistrovství ČR v Přešticích – 4. místo            
  • V sezóně 2014/2015 bylo zatím největším úspěchem 2. místo na Mistrovství ČR v Březně, kam děvčata postoupila po získání 1. místa v Jihomoravském kraji.

Dnes se píše rok 2016 a Miroslav se může chlubit dvěma mládežnickými týmy, které hrají národní házenou na republikové úrovni. Kromě týmových ocenění sbírají úspěchy i jednotlivé hráčky v kategoriích nejlepší brankářka, obránkyně a útočnice.

Oddíl národní házené je také úspěšný na poli organizačním. V roce 2005  zde byly pořádány krajské oslavy u příležitosti 100 let založení národní házené a několikrát byl miroslavský oddíl pověřen celostátním soustředěním žactva. V letošním roce bylo Miroslavi přiděleno po několika neúspěšných pokusech pořadatelství Poháru ČR za účasti miroslavských starších žaček.

© 2018 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode